Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында «Акыллы микромаркет»ны презентацияләделәр

2021 елның 2 декабре, пәнҗешәмбе

Министрлыкта Казахстан Республикасының ADAL сәяси партиясе вәкилләре белән очрашу узды. Чарада министр урынбасарлары Ришат Хәбипов, Ленар Гарипов, Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эшенә баш дәүләт авыл  хуҗалыгы идарәсе башлыгы Ришат Зарипов һәм башкалар катнашты. Казахстаннан ADAL партиясе җитәкчесе Эльдар Жумагазиев, партия аппараты хезмәткәре Алишер Тынышбаев һәм партия секретаре Нурлыбек Муканов катнашты.

Әңгәмә башында Ришат Хәбипов республикадагы кече хуҗалыклар  һәм аларга дәүләт ярдәме турында сөйләде. Аерым алганда, ул авыл территорияләрендә   нәтиҗәле үсеш атналыгын  оештыру ысуллары турында  сөйләде, аларның  кече  хуҗалыкларны  кооперациягә җәлеп  итү максатында эшләнүен билгеләп  үтте.

Кунакларны кооперативлар төзү мәсьәләләре, аларның норматив базасы кызыксындырды.

«РИВЦ» АҖ кунакларга фермер продукциясен сату буенча эшли торган «Акыллы микромаркет» турында  сөйләде. Затларны танып-белү  технологиясе Face ID ярдәмендә   микромаркет барлык операцияләрне сатучысыз башкара. Шундыйрак «Акыллы суыткыч» Министрлык бинасының 3 катында урнаштырылган.

Министр урынбасары Ленар Гарипов, үз чиратында,  республикада терлек азыгы үзәкләре төзү  өлкәсендәге тәҗрибә  белән уртаклашты.

Кунаклар республикада АПК өлкәсендәге казанышларны һәм алып барыла торган  эшләрне югары бәяләделәр.