Татарстан «дөрес» туңдырма җитештерү буенча илнең 5 лидер төбәге арасына керә

2022 елның 20 мае, җомга

Россиядә туңдырманы катгый маркировкалау 2021 елның 1 июненнән башланды. Бер ел эчендә Татарстан «дөрес» продукция җитештерү буенча Россия буенча лидерларның берсе һәм Идел буе федераль округында лидер булып булды.

Туңдырма чыгару буенча беренче урында – Мәскәү, икенчедә – Мәскәү өлкәсе, өченчедә – Краснодар крае, дүртенчедә - Татарстан Республикасы, бишенче урында - Түбән Новгород өлкәсе.

Төбәккә Россия буенча җитештерелә торган туңдырманың 5,5 проценты туры килә. Татарстанда әлеге категория сөт продукциясен чыгару буенча 2 предприятие эшли: «Чаллы Холод», «Славица» туңдырма фабрикасы.

Төбәк җирле предприятиеләрнең һәм әйләнештә катнашучыларның тырышып  эшләве  нәтиҗәсендә продукцияне маркировкалау буенча алдынгы урында тора. Татарстанда туңдырма җитештерүчеләрнең барысы да билгеләнгән срокларда катгый идентификацияләү чараларын куллануны керттеләр.

Мобиль кушымта ярдәмендә сатып алучылар кибеттә үк товарларның чынлыгын тикшерә алалар.