Татарстан Республикасы Әлки муниципаль районының Юхмачы авылындагы участок ветеринария белгечләре 12 авыл торак пункты халкына ветеринария хезмәтләре күрсәтәләр

2017 елның 21 декабре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Әлкм муниципаль районының Юхмачы авылында 2015 елда модуль-блок ветеринария пункты ачылган иде. «Моңа кадәр без “ПМК-Мелиорация” бинасының кечкенә бер бүлмәсендә эшләдек. Барлык кирәкле препаратларны һәм җайланмаларны өйдә сакларга туры килә иде. Ә хәзер бу бинада урын җитәрлек, операцияләр уздыру өчен дә аерым кабинет бар», – дип сөйләде ветеринария табибы Шамил Төхвәтуллин.

Ветеринария пунктында 4 хезмәткәр эшли. Алар 5 авыл җирлеге составына керүче 12 авыл торак пункты халкына ветеринария хезмәтләре күрсәтәләр. Хуҗалыкларда 1,1 мең баш эре мөгезле терлек, 1 мең баштан артык савым сыеры, 170 баш дуңгыз, 300 баш ат исәпләнә. Моннан тыш, Юхмачы терлекчелек комплексы да участок карамагына керә, анда 4 мең баштан артык эре мөгезле терлек бар.

Бу көннәрдә ветеринария пункты белгечләре 9 авылның шәхси хуҗалыкларында котыру авыруына каршы терлекләргә вакцинация ясадылар. Аннары эре мөгезле терлекләрдә туберкулезга каршы профилактика чаралары уздыруга керешәләр.