июль, 2014 ел
дүшәмбе
Бүген Игенчеләр сараенда Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ришат Хәбипов рәислегендә “Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгында хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру” программасын эшләү буенча киңәшмә узды.
Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының оператив белешмәләреннән мәгълүм булганча, республика игенчеләре тарафыннан 14,3 мең мәйданда 33,3 мең тонна бөртекле һәм кузаклы культуралар суктырып алынган.
Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе Татарстан Республикасы Гражданнар оборонасы һәм гадәттән тыш хәлләр министрлыгы белән берлектә “Шәхси ярдәмче хуҗалыкта африка дуңгызлар чумасы (АДЧ) чыганагын бетерү” темасына тактик-махсус укулар уздырды.

Татарстан Республикасы Тәтеш районының аграр делегациясе Ульяновск Авыл хуҗалыгы фәнни-тикшеренү институтында ( НИИСХ) булдылар.

Татарстан Республикасы вәкилләрен барыннан да бигрәк Татарстан шартларында үстерергә мөмкин булган, корылыкка чыдам авыл хуҗалыгы культураларының сортлары кызыксындырды. Авыл хуҗалыгы культураларыннан бигрәк тә арпа, көзге арыш һәм бодай сортлары белән кызыксындылар.

Район хуҗалыкларында бөртекле культураларны җыюга керештеләр. Кырлдарга беренчеләрдән булып «Галактионово» фирмасының “Йолдыз” бүлекчәсе комбайннары чыкты, алар 500 гектар көзге арыш суктырдылар, 1260 тонна ашлык алынган, дип хәбәр итә «Чистопольские известия» газетасы.
Бүген Татарстан Республикасы Ютазы муниципаль районында Бәйрәкә авылында модуль-блок участок ветеринария пунктын ачу тантанасы булды.